Dilekçenin özellikleri nelerdir?

Bir dilekçe, resmi veya özel bir konuda karşı tarafa iletmek üzere yazılan yazılı bir talep veya başvurudur. Dilekçeler genellikle belirli bir amaca yöneliktir ve belli bir kişi veya kuruluşa gönderilir.

Dilekçenin özellikleri

Dilekçelerin özellikleri şunlardır:

1. Resmi bir dille yazılır: Dilekçeler, resmi işlemlerde kullanıldığı için ciddi bir dil kullanılır. Özel durumlarda ise daha samimi bir dil tercih edilebilir.

2. Belirli bir konuya odaklanır: Dilekçeler, belirli bir konuda talepte bulunmak veya başvuruda bulunmak için yazılır. Bu nedenle, konu net bir şekilde ifade edilmelidir.

3. Adresata hitaben yazılır: Dilekçeler, belirli bir kişi veya kuruluşa gönderildiği için adresatları belirtilir. Adresatın doğru bir şekilde belirtilmesi önemlidir.

4. İmza ve tarih içerir: Dilekçeler, talebin kim tarafından yapıldığını ve ne zaman yapıldığını belirtmek için imza ve tarih içermelidir.

5. Belge ve bilgi talep edilebilir: Dilekçeler, belirli bir konuda detaylı bilgi veya belge talep etmek için de yazılabilir. Bu durumda, talep edilen bilgi veya belgelerin ne olduğu açık bir şekilde belirtilmelidir.

Dilekçe örneği

ADRES
TARİH

KONU: Dilekçe Örneği

Sayın Yetkili;

Ben (Adınız Soyadınız), (Adresiniz) adresinde ikamet eden bir vatandaş olarak aşağıdaki konuda talepte bulunuyorum:

(İstek veya talebinizi açıklayan bir paragraf yazınız. Örneğin; “Okulumuzun bahçesindeki oyun alanının bakımsızlığından dolayı öğrencilerimizin güvenliği tehlike altındadır. Bu nedenle, bahçenin bakım ve onarım işlemlerinin derhal yapılması gerekmektedir.”)

Bu sebeple, yukarıda ifade ettiğim talebin yerine getirilmesi hususunda gereğinin yapılmasını arz ederim.

Saygılarımla,

(Adınız Soyadınız)
İmza

Dilekçeler, genellikle resmi bir belge olduğu için belli bir düzen içinde yazılır. Bu nedenle, dilekçenin ana bölümleri şunlardır:

1. Başlık: Dilekçenin konusunu açık ve net bir şekilde ifade eden bir başlık yazılır. Başlık, dilekçenin üst kısmına ortalanarak yazılır.

2. Adres: Dilekçenin gönderileceği kurum veya kişinin adresi sağ üst köşede yer alır.

3. Tarih: Dilekçenin yazıldığı tarihi belirten bir bölüm dilekçenin sağ üst köşesine yazılır.

4. Hitap: Dilekçe, belirli bir kişi veya kuruluşa hitaben yazılır. Hitap bölümü, dilekçenin sol üst köşesine yazılır.

5. İçerik: Dilekçenin ana bölümüdür. İçerik kısmında talep veya istek açık bir şekilde ifade edilir.

6. İmza ve isim: Dilekçeyi yazan kişinin adı ve soyadı, imza ve tarih dilekçenin alt kısmında belirtilir.

Dolayısıyla, başlık dilekçenin üst kısmında, adres ve tarih dilekçenin sağ üst köşesinde, hitap dilekçenin sol üst köşesinde ve imza ve isim bölümü ise dilekçenin alt kısmında yer alır.

iş başvuru dilekçesi örneği

BAŞLIK: İş Başvuru Dilekçesi

ADRES:
(Şirket / Kurum Adı)
(Adresi)
(Telefon Numarası)

TARİH: 10 Nisan 2023

KONU: İş Başvurusu

Sayın Yetkili,

Ben (Adınız Soyadınız), (Adresiniz) adresinde ikamet eden bir iş arayan vatandaş olarak, şirketinizde açık olan bir pozisyona başvurmak istiyorum.

Kendimi şöyle tanıtmak istiyorum: (Burada kendinizi, eğitim ve iş deneyimlerinizi kısaca açıklayabilirsiniz.)

Başvurduğum pozisyon hakkında detaylı bilgiye şirketinizin ilanında yer alan iş tanımından ulaştım. Bu pozisyonda çalışmak için gerekli beceri ve niteliklere sahip olduğumu düşünüyorum.

Sizlerle çalışma fırsatı elde etmek için büyük bir heyecan duyuyorum. Benimle yapacağınız bir mülakatta size daha detaylı bilgi vermekten memnuniyet duyarım.

Saygılarımla,

(Adınız Soyadınız)
İmza

Örnek:

Adres: [Adresiniz]
Tarih: [Tarih]

[İlgili Makamın Adı ve Adresi]

Sayın Yetkili;

Ben [Adınız Soyadınız], [Yaşınız] yaşında, [Mesleğinizi/Yaptığınız İşi] olarak çalışan bir vatandaşım. Şimdilerde [Görev/Proje/İş] gibi yoğun çalışma temposu olan bir işte çalışmaktayım.

Ancak son zamanlarda [Sorununuz] ile karşı karşıya kaldım. Bu sorun benim için oldukça önemlidir ve çözümü konusunda yardımlarınıza ihtiyacım var.

Bu nedenle sizden yardım talep ediyorum. Sorunumla ilgilenerek, en kısa sürede çözüm bulmanızı rica ediyorum.

Konuyla ilgili tarafıma yapacağınız her türlü bilgilendirme ve yönlendirmeleriniz benim için çok değerli olacaktır. İşlerimin aksamaması için sorunumu çözmek adına göstereceğiniz çaba için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,

[Adınız Soyadınız]
İmza

izin dilekçesi örneği

BAŞLIK: İzin Talep Dilekçesi

ADRES:
(Kurum Adı)
(Adresi)
(Telefon Numarası)

KONU: İzin Talebi

Sayın Yetkili,

Ben (Adınız Soyadınız), (Kurum Adı) bünyesinde çalışan bir personelim. Bu yaz mevsiminde (tarih aralığı) tarihleri arasında planladığım (tatil/konaklama/seyahat/düğün vs.) nedeniyle izin talebinde bulunuyorum.

Bu süre zarfında departmanımızdaki işlerimin aksamayacağına ve ekibime yük olmayacağına dair garanti veriyorum. Ayrıca, benimle ilgili acil durumlarda ulaşılabilecek bir temsilci belirleyeceğim.

Sizden ricam, bu talebimi değerlendirerek uygun görmeniz halinde izin talebimi onaylamanızdır.

Gösterdiğiniz anlayış ve destek için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,

(Adınız Soyadınız)
İmza

Şikayet dilekçesi örneği

BAŞLIK: Şikayet Dilekçesi

ADRES:
(Şirket / Kurum Adı)
(Adresi)
(Telefon Numarası)

KONU: Şikayetim Hakkında

Sayın Yetkili,

Ben (Adınız Soyadınız), (Adresiniz) adresinde ikamet eden bir müşterinizim. Bu yazımda size, son yaşadığım deneyimlerimden dolayı şikayetimi iletmek istiyorum.

(Burada yaşadığınız problemi/karşılaştığınız sorunu detaylı bir şekilde açıklayın.)

Bu durumun benim için oldukça rahatsız edici olduğunu ve müşteri memnuniyeti açısından kabul edilemez olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle, bu sorunun çözümü hakkında çalışmalar yapmanızı talep ediyorum.

Sorunun benzer şekilde tekrarlanmasının önüne geçmek için gerekli önlemleri almanızı ve benimle geri bildirimde bulunmanızı rica ediyorum.

Sorunuma ilgili bir yanıtınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

Saygılarımla,

(Adınız Soyadınız)
İmza