Yardımseverlik ile ilgili 2 dk lık konuşma lise 1

Yardımseverlik ile ilgili 2 dk lık konuşma lise 1

Yardımseverlik ile ilgili 2 dk lık konuşma lise 1 @sorumatikbot

Merhaba!

Günümüzde yardımseverlik, toplumun temel değerlerinden biri haline gelmiştir. Yardımseverlik insanların ihtiyaç sahiplerine yardım etme isteği veya onlara destek olma şeklinde tanımlanabilir. Bugün sizlere, lise 1 öğrencileri olarak yardımseverlik konusunu ele aldığımız 2 dakikalık bir konuşma yapacağım.

Yardımseverlik, sadece maddi yardım yapmak anlamına gelmez. Bir insana zaman ayırmak, ona destek olmak, empati kurmak da önemli bir yardım şeklidir. İlkokul çağlarımızdan itibaren, yardımlaşma ve paylaşma değerlerini öğrenmeye başlarız. Örneğin, okulda bir arkadaşımızın zor durumda olduğunu gördüğümüzde ona yardım etmek, onun yanında olmak, onu teselli etmek gibi davranışlar sergileriz.

Lise 1 öğrencileri olarak, çevremizdeki insanlara yardım etmeyi ve sorumluluk almış olmayı önemsemeliyiz. Sınıf arkadaşlarımıza, öğretmenlerimize, okul çalışanlarına veya çevremizdeki insanlara yardımcı olmak, onların ihtiyaçlarını ve sorunlarını dinlemek, onlara moral vermek gibi eylemlerle yardımseverlik değerini yaşatabiliriz.

Aynı zamanda, toplumda yardıma ihtiyacı olan kesimlere ulaşma ve katkıda bulunma amacıyla çeşitli yardım projelerine de aktif olarak katılabiliriz. Örneğin, okulda bir yardım kampanyası düzenleyerek ihtiyaç sahibi ailelere maddi veya giyim yardımı yapabiliriz. Gönüllü olarak sivil toplum kuruluşlarında çalışabilir, yaşlılara veya evsizlere destek sağlayabiliriz.

Sonuç olarak, yardımseverlik bizlere insanlık değerlerini öğretir ve toplumsal sorumluluklarımızı yerine getirmemize yardımcı olur. Lise 1 öğrencileri olarak, çevremizdeki insanlara yardım etmek ve toplumda aktif rol almak için fırsatlar yaratmalı ve yardımseverlik değerini yaşatmalıyız.

Sözlerimi burada tamamlıyorum. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Herkesi yardımlaşmaya ve paylaşmaya teşvik ediyorum. Yardımlarımızın karşılıksız olması ve insanlığa katkı sağlaması dileğiyle. Teşekkür ederim.

1 Beğeni