2000’li yıllarda bir şiir sergisi açılsa Türk medeniyetini, sanırız oy birliğiyle Fuzuli veya Nedim temsil ederdi. Durum böyleyken bu şiir geleneğini modern Türk düşüncesinin ilgi alanı dışında bırakmak

2000’li yıllarda bir şiir sergisi açılsa Türk medeniyetini, sanırız oy birliğiyle Fuzuli veya Nedim temsil ederdi. Durum böyleyken bu şiir geleneğini modern Türk düşüncesinin ilgi alanı dışında bırakmak hiç de onu küçültmez; belki sözde aydınları, aydınlanmacılığı küçültür. O hâlde geliniz “Osmanlı şiiri” deyince bir tekerleme gibi “fâilâtün, fâilâtün…” demekten vazgeçip bu şiiri tanımaya niyetlenelim. Gerçekten bu şiir, neyi anlatıyor, kimi anlatıyor, bir bakalım. Eğer sevmezsek yine sevmeyelim fakat önce onunla tanışalım. Korkmayınız, onunla tanıştığınız zaman bu dizelerle tarihin satır aralarına girecek, belki de büyük büyük dedelerinizden birine rastlayacaksınız ve “Gerçekten de bu şiir bizi anlatıyormuş.” diyeceksiniz.Bu parçada sözü edilen şiir geleneği aşağıdakilerden hangisidir?
A) Halk
B) Divan
C) Tanzimat
D) Servetifünun
E) Millî Edebiyat

2000’li yıllarda bir şiir sergisi açılsa Türk medeniyetini, sanırız oy birliğiyle Fuzuli veya Nedim temsil ederdi. Durum böyleyken bu şiir geleneğini modern Türk düşüncesinin ilgi alanı dışında bırakmak…

Cevap: Bu parçada sözü edilen şiir geleneği “B) Divan” şiir geleneğidir. Parçada Osmanlı şiirinin modern Türk düşüncesinin ilgi alanı dışında bırakıldığına ve bu geleneğin daha yakından incelenmesi gerektiğine vurgu yapılmaktadır. Divan şiiri, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaygın olarak kullanılan bir şiir geleneğiydi ve Fuzuli ile Nedim gibi ünlü şairler bu geleneğin önemli temsilcileriydi.