İlk yardım birincil değerlendirme nedir aşamları nelerdir?

ilk yardım birincil değerlendirme nedir aşamları nelerdir?

İlk yardım birincil değerlendirme, yaralı veya hastanın durumunun hızlı bir şekilde değerlendirilmesi için yapılan ilk adımdır. Bu değerlendirme, kişinin hayatı tehdit eden bir durumu varsa erken müdahale ve gerekli tıbbi yardımın sağlanmasına yardımcı olabilir.

Birincil değerlendirmede, aşağıdaki adımlar izlenir:

1. Güvenliği Sağlama: Öncelikle, olay yerinde güvenliği sağlamak için tehlike arz eden faktörler ortadan kaldırılmalıdır.

2. Bilinç Durumunun Değerlendirilmesi: Yaralı ya da hastanın bilinç durumu kontrol edilmelidir. Kişiye konuşulur, omzuna hafifçe dokunulur ya da acı verici bir uyarı yapılır.

3. Solunumun Değerlendirilmesi: Yaralı ya da hastanın solunumunu kontrol etmek için göğsün yükselip inmesi ve nefes alıp vermesi izlenir.

4. Dolaşımın Değerlendirilmesi: Yaralı ya da hastanın nabzı kontrol edilir. Kanama varsa kanama kontrolü yapılır.

5. Acil Tıbbi Yardım Çağrısı: Eğer yaralı ya da hastanın hayatını tehdit eden bir durumu varsa acil tıbbi yardım çağrısı yapılır.

Bu adımlar, yaralı ya da hastanın durumunun hızlı bir şekilde değerlendirilmesine ve gereken ilk yardım müdahalesinin yapılmasına yardımcı olur.