Matematik (Limit Sorusu)

Çok zor yapamadım yardımcı olur musunuz

Birinci sorunun cevabı : x= 1 için: 5 - 3 + 2 = 4’tür

Eğer limit ifadesinde x = 1 değeri denklemde yerine konulduğunda 0/0 veya sonsuz/sonsuz gibi değerler elde edilmiyorsa; x değeri direk olarak yerine konulur ve sonuç bulunur.

Bu açıklama bu cevap için yeterli olacaktır.

1 Beğeni
  1. soruda pay kısmında iki kare farkı var. (x-4)(x+4)/(x-4) = x+4 olur.
    X = 4 için sonuç : 4+4 = 8 olur.

Limit sorularında x değişkeni yerine konulduğunda 0/0 veya sonsuz/sonsuz gibi değerler bulunursa ilk yapılacak işlem denklemde sadeleştirme yapabileceğimiz bir kısım aramak olmalıdır. Bu soruda pay (üst) bölümde yer alan ifade de iki kare farkı görülmektedir. Çarpanlarına ayırıyoruz ve pay ve paydada aynı olan parantezleri sadeleştiriyoruz.
Kalan pay değeri (x+4) oluyor. x değerini burada yerine yazıyoruz ve sonuca ulaşıyoruz: 4+4 = 8

1 Beğeni

Hocam cok sağol. Sınavda hoca aynısı sorucakta tam puan alacak şekilde tam sayısal çözümünü yazıp atabilir misiniz? Hiç anlamıyorum cevapları ezberleyip belki geçerim umuduyla hesap açtım burda sağol çok.

Dördüncü sorunun cevabı şu kurala göre yapılıyor : image

Buna göre m = 2 ve n = 1 oluyor. m/n değeri 2/1 = 2 olur.

Korkarım bu kuralı ezberlemekten başka çaren yok.

Aslında limit kuralları çok basit, korkmadan dikkatlice yazdığım notları okursan ve kuralları incelersen olay çok zor değil.

Matematik sorularının hepsinde önce dikkat sonra problemi nasıl çözebileceğini sorunun içinden görmek önemlidir.

Başarılar diliyorum.

1 Beğeni

bu link sana yardımcı olabilir. Vaktin varsa izle
1 Beğeni

3.sünü nasıl yapicaz cevabı nedir acaba?

Bunu diğer yerde cevapladım. soru açık kalmasın.
İyi çalışmalar

1 Beğeni