Empati kurduğunuz bir olayı yazınız

empati kurduğunuz bir olayı yazınız

1 Beğeni

empati kurduğunuz bir olayı yazınız

Cevap: Elbette, aşağıda bir empati örneğini bulabilirsiniz:

Bir sonbahar günüydü, hava serinlemiş ve gökyüzü bulutlarla kaplıydı. Parkta yürüyüş yaparken ileride yaşlı bir bayanın oturduğunu gördüm. Ellerinde beyaz bir baston vardı ve önünde küçük bir torba.

Yanına yaklaştığımda gözlerinde hüzün ve yorgunluk gördüm. Ona selam verip nasıl olduğunu sordum. İsmi Fatma Hanım’dı. Bana yaşadığı zorlukları anlatmaya başladı. Eşinin geçen yıl vefat ettiğini, çocuklarının şehir dışında yaşadığını ve yalnız yaşadığını belirtti.

Onunla sohbet ederken, yaşadığı yalnızlığı ve günlük yaşamının zorluklarını daha iyi anlamaya başladım. O an, onun yaşadığı hislere derin bir empati kurabildim. Belki onun yerinde ben de aynı hisleri yaşardım.

Daha sonra, marketten birkaç temel ihtiyacını alarak ona yardım etmeye karar verdim. Onun için bir arkadaş gibi davranarak alışveriş yapmaya ve ona yardım etmeye başladım. Alışveriş sonrasında parkta oturup sohbet ettik ve yaşadığı zorlukları daha iyi anladım.

Bu deneyim, başkalarının yaşadığı zorluklara daha fazla empati göstermemi sağladı. İnsanların yaşadığı sorunları anlamak ve yardım etmek, insanlar arasında bağları güçlendirebilir ve toplumsal dayanışmayı teşvik edebilir.