Çocuk Hakları Sözleşmesini araştırınız. Dikkatinizi çeken beş maddeyi not alarak

Çocuk Hakları Sözleşmesini araştırınız. Dikkatinizi çeken beş maddeyi not alarak bir afiş hazırlayınız. Hazırladığınız afişi sınıf arkadaşlarınıza sununuz.

Çocuk Hakları Sözleşmesini araştırınız. Dikkatinizi çeken beş maddeyi not alarak

Cevap: Çocuk Hakları Sözleşmesi, Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ve çocukların haklarını koruyan uluslararası bir sözleşmedir. İşte dikkatimi çeken beş madde ve bu maddeleri içeren bir afiş:

Çocuk Hakları Sözleşmesi Afişi

Madde 2: Ayrımcılığa Karşı Eşit Haklar

• Her çocuk, ırk, renk, cinsiyet, dil, din, engellilik, milli veya sosyal köken gibi herhangi bir ayrımcılık temelinde eşit haklara sahiptir.

Madde 12: Çocuğun Görüşlerini İfade Hakkı

• Her çocuğun görüşleri dikkate alınmalıdır. Kendi yaşına ve olgunluğuna uygun olarak görüşlerini özgürce ifade etme hakkına sahiptir.

Madde 19: İstismardan ve İhmalten Korunma

• Çocuk, fiziksel veya duygusal istismar, ihmal, ihmali davranışlar veya şiddetten korunmalıdır.

Madde 28: Eğitim Hakkı

• Her çocuğun eğitim hakkı vardır. Temel eğitim, eşit, evrensel ve ücretsiz olmalıdır.

Madde 42: Bilgilendirme Hakkı

• Devletler, çocukların sağlık, eğitim ve refahıyla ilgili bilgilere erişimlerini kolaylaştırmalıdır.

Bu afiş, Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin temel maddelerini vurgulamak için tasarlanmıştır. Bu maddeler, çocukların eşitlik, görüş ifade etme, koruma, eğitim ve bilgilendirme haklarına odaklanır. Sınıf arkadaşlarımla bu hakların neden önemli olduğunu tartışmak istiyorum.