Küme Problemleri işlemli anlatın lütfennnnnnnnn

Mavi, yeşil veya kahverengi gözlü kişilerden oluşan bir grupta mavi gözlü olmayan 12, yeşil gözlü olmayan 8, kahverengi gözlü olmayan 10 kişi vardır.

Buna göre, bu gruptaki kahverengi gözlü kişi sayısı kaçtır?

1 Beğeni

1 Beğeni

Çok saol sen kaçıncı sınıfsın çok iyi çözüyorsun da

10.sınıfım

1 Beğeni

Sana bir şey sorcam benim şuan en düşük notum Matematik 70 sence iyi mi nasıl yükseltebilirim birde senin notların 9.sınıfta nasıldı

Benim 9 da en dusuk notum 50ydi kimyadandı o da . Ama duzeltiliyo yani gayet guzel almışsın bence .sadece matematikte biraz daha fazla konulara bakmalısın

Peki hangi bölümü seçeceksin ben sayısal seçmeyi düşünüyorum çünkü coğrafya beni çok zorluyo ve feni seviyorum

Eşit ağırlık düşünüyorum. Bu arada coğrafya için coğrafyanın kodlarını izleyebilirsin . Benim coğrafyam o kanal sayesinde cok daha iyi

Çok saol tavsiye için o kanalı ablamdan dolayı biliyordum ama hiç izlemedim deniycem umarım güzeldir

:slight_smile: beğeneceğine eminim

1 Beğeni

Değer vererek mi buldun ben yok etme metodu kullandım değer verirken hatali değer verme payı çok yüksek oluyo

Değer vermedim ama hangi metodu kullandığımı bilmiyorum

Benim yapış şeklim şu şekildeydi
Y= yeşil gözlüler
K= kahverengi gözlüler
M= mavi gözlüler
Olucak şekilde
Y+K=12
M+K=8
y+M=10
Olduğunu biz soruyu okuduğumuzda anlıyoruz zaten
Ben buradan
Y+K=12
Y+M=10 aldım ve Y+M=10 ifadesini eksiyle çarptım ve alt alta topladım Burdan da
K-m=2 buldum bize k+m=8 olduğunu veriyo bu iki ifadeyide topladım Burdan da 2k=10 çıkıyor iki tarafında ikiye boluncede k=5 bulunuyor
Umarım anlatabilmişimdir

Anladim ben 2y +2m+2k den gidip cozdum