Yaş problemleri̇ (6 soru)

Arkadaşlar geçenlerde kardeşimi test etmek amacıyla hazırladığım bu soruyu sizinle de paylaşmak istedim. Buraya güzel çözümlerinizi bekliyorum. :hugs:

Ahmet’in 82 yaşındaki babaannesinin 4 erkek ve 4 kız evladı vardır ve her evladının arasındaki yaş farkları sabit ve 2 senedir. Ahmet, halalarının yaşları toplamının, amcalarının yaşları toplamından 50 fazla olduğunu fark ediyor. Ahmet, babaannesinin çocuklarının yaşları toplamını 328 olarak hesaplanmaktadır. Buna göre;

~(Ahmet’in babaannesi dünyaya ilk önce kız evlat getirmiş, sonra erkek evlat, sonra kız, sonra erkek, sonra kız, sonra erkek, sonra kız, sonra erkek)~
~(Aşağıda yer alan her soru birbiriyle ilişkili olup birbirinin devamı niteliğindedir. O yüzden soruları sıra ile çözmek durumundayız. Herkese başarılar. :hugs:)~

a) Ahmet’in babaannesinin en küçük evladı ile en büyük evladı arasındaki yaş farkı ne kadardır? (ÇEREZ = 1 puan :grin: )
A) 12
B) 14
C) 16
D) 18

b) Ahmet’in babaannesi en sonuncu evladını kaç yaşında dünyaya getirmiştir? (BASİT = 4 puan :smiley: )
A) 42
B) 44
C) 46
D) 48

c) Ahmet’in babaannesinin en büyük evladının cinsiyeti ve yaşı kaçtır? (ORTA = 8 puan :thinking: )
A) Kız, 46
B) Erkek, 46
C) Kız, 48
D) Erkek, 48

d) Ahmet’in babasının yaşı kaçtır? (İYİ = 12 puan :confused: )
A) 42
B) 44
C) 38
D) 34

e) Ahmet’in babasının toplam kaç tane küçük kardeşi vardır? (Yaş olarak Ahmet’in babasından küçük yaşta olan) (ZOR = 25 puan :weary: )
A) 4
B) 5
C) 2
D) 0

f) 5 yıl öncesinde Ahmet’in halalarının ve amcalarının yaşları toplamı kaç olur? (KAZIK = 50 puan :woozy_face: )
A) 251
B) 255
C) 261
D) 288

HAZIRLAYAN : ABDULLAH GÜR :star::star::star::star::star::star:

1 Beğeni

Çok güzel düşünülmüş bir soru eline sağlık ancak ben mi yanlış düşünüyorum yoksa halalarının yaşları toplamı amcalarının yaşları toplamından 50 fazla dediği yerde yanlışlık mı var? Zira en fazla fark işlem hatası yapmıyorsam 40 olur gibi, d sorusundan anladığım kadarıyla 50 değil 36 fazla olacaktı

Ahmet’in babasını, Ahmet’in amcalarından biri olarak düşünmediniz umarım.

Yok düşünmedim zaten sorunun en güzel yeri orası

1 Beğeni

O zaman babaanne ilk önce kız dünyaya getirdi kısmını ters uygulamış olabilir misin? :thinking: Dünyaya ilk gelenin yaşı??? Sen mi büyüksün yoksa senden önce ilk dünyaya gelen mi büyük (Tabii büyük kardeşlerin var mı bilmiyorum :blush:) ?

1 Beğeni

Hemen hemen her soruda düşürücü kafa karıştırıcı işlem var. :joy: Seçenekleri de özellikle öyle seçtim. 1 yerde mantık hatası yapsanız da seçenekte onun cevabını bulabilirsiniz.

Gördüm yanlışımı :sob:, tekrar çözerim

Hadi arkadaşlar, uğraşalım biraz…

1 Beğeni

Güzel soru ama bizim öğrenciler ödev yaptırıp kaçma derdinde pek öğrenmeye açık değiller